Clasa V-VIII

 • Clasa V

  Orarul zilnic este conceput astfel încât orele de limbă străină să se desfășoare simultan pentru ambele grupe (grupa de copii care învață limba engleză și grupa de copii care învață limba germană). Predarea celor două limbi străine se face în concordanță cu programa britancă, respectiv cu programa germană. De aceea sunt achiziționate materiale auxiliare (manuale, caiete de lucru, soft-uri) din Anglia sau Germania. Colaborarea dintre învățător și profesorii de limbi străine este determinantă pentru asigurarea succesului în întreaga activitate de învățare a copiilor. Rapoartele finale de evaluare se elaborează ca un întreg pentru toate disciplinele astfel încât copilul să fie foarte bine cunoscut de către întreaga echipă educațională și părintele să dețină o evaluare integrală a acestuia. După evaluare inițială, cea de final de semestru (I și II) și ori de câte ori este nevoie (la propunerea unui profesor sau la solicitarea părintelui) au loc întâlniri individuale cu părinții. La această întâlnire participă dirigintele clasei, profesorul de limbă străină și directorul educațional al școlii sau manangerul pentru calitatea actului educațional. La finalul clasei a VI-a sunt susținute Evaluările Naționale la Limba română și Matematică. De asemenea, se continuă susținerea progresivă a examenelor Cambridge.
 • Clasa V

  În aceeași clasă (catalog) sunt înscriși copii aparținând celor două grupe de predare intensivă a limbilor străine (engleză sau germană) în funcție de opțiunea părinților.

  • predare intensivă în limbile engleză sau germană
  • maxim 18 elevi/clasă
  • Program zilnic (8 sau 10 ore)
  • 08:00-08:30
   Primirea copiilor
  • 08:30-09:00
   Mic dejun și întâlnirea de dimineața
  • 09:00-09:45
   ORA I
  • 09:50-10:35
   ORA II
  • 10:45-11:30
   ORA III
  • 11:50-12:35
   ORA IV
  • 12:45-13:30
   ORA V
  • 13:30
   Prânzul
  • 14:30-15:15
   ORA VI
  • 15:15-16:00
   ORA VII
  • După ora 16:00, în situația alegerii programului de 10 ore/zi
   activități specifice acestui interval orar (joc, arte, audiție, activități în salină, ș.a)
 • Nr. ore/ săptămână din planul cadru național cărora li se adaugă orele la decizia școlii
  • Comunicare în limba română5 Ore
  • Comunicare în limba engleză8 Ore
  • Limba germană2 Ore
  • Istorie1 Ore
  • Geografie1 Ore
  • Matematică 4 Ore
  • Științe1 Ore
  • Educație civică1 Ore
  • Educație muzicală1 Ore
  • Arte vizuale și abilități practice2 Ore
  • Educație fizică și sport2 Ore
  • Joc și mișcare1 Ore
  • Educație pentru sănătate1 Ore
  • TIC 1 Ore
  • Aplicații4 Ore
 • Profesori

  • Prof. Emilia Sinov
   Director Educational- Gimnaziu

   A ști să asculți, să simți și să îi oferi copilului/părintelui/colegului invitația de a-și deschide sufletul, de a-și exprima bucuria, temerile, îndoielile sau entuziasmul reprezintă parte din viața unei minunate doamne care se dedică întrutotul acestui proiect de suflet: Școala Prems. D-na Sinov este catalizatorul echipei noastre!

   Cu toții așteptăm cu emoție sprijinul și aprecierile ei. Mereu o găsim în biroul cu flori la ferestre pregătită să ne asculte, să ne îndrume, să ne încurajeze.

   Mulțumim, dna Emilia Sinov!

  • Sonia Daniela Ștefănescu - Prof. colaborator - Limba engleză
  • Prof. Ioana Giurgea

   Sunt Ioana, profesoara care predă matematica zâmbind și desenând flori în jurul datei sau a formulelor matematice care astfel devin ,,mai prietenoase” cu toți copiii. Iubesc copiii! Iubesc matematica și florile de mac! Sunt profesor titular al Școlii Gimnaziale Prems și dirigintă a clasei a V-a (an școlar 2020-2021)

  • Prof. Simona Dragusanu

   Intr-o Iume in care noi, profesorii, trebuie sa ducem procesul educatiei la un alt
   nivel, eu, Simona Dragusanu, cred cu tarie ca a educa inseamna a se ocupa de cea
   mai frumoasa si mai complexa arta : aceea a inteligentei. A educa inseamna a
   crede in viata, a avea speranta in viitor, a semana cu intelepciune si a culege cu
   rabdare.
   Universul fascinant al limbii germane si rezultatele obtinute pana acum prin
   munca, perseverenta, disciplina si implicare imi permit sa patrund in lumea
   nebanuita a copiilor si sa descoperim impreuna cunostinte si abilitati care deschid
   calea succesului in viata datorita studiului asiduu al limbilor straine.

  • prof. Anca Maria Uretu
   prof. Limba și literatura română și dirigintă a clasei a VI-a

   ,,Mult e dulce și frumoasă/Limba ce-o vorbim!” și de multă pasiune este nevoie pentru a aduce cartea în mâinile și în sufletul copiilor cuceriți de tot ceea ce presupune tehnologia. Sunt Anca, profesoara de limba română, și accept provocarea de a-i determina pe copiii să își iubească, respecte și valorizeze limba maternă (aici limba română).

  • Prof. Suciu Elena Luiza

   Tineretea, entuziasmul si dragostea pentru copii caracterizeaza un profesor al viitorului. Elena Luiza detine toate aceste calitati. Este coordonatorul proiectului și programului Cambridge la nivelul institutiei contribuind cu succes la dezvoltarea și diversificarea ofertei educaționale.

  • Prof. Bucur Ion
   Educație fizică și sport

   Sportul a fost, este și va fi întotdeauna disciplina preferată de copii, prin urmare profesorul de sport nu face excepție. ,,Dl Neli” este mereu printre copii și părinți asigurându-le tuturor acel mediu plăcut în care de la prima oră a dimineții până la cea din urmă oră a după-amiezii este aici. Rolul său în echipa noastră este  important și bine definit.

   Mulțumim pentru tot, Neli!

  • Maria Buliga - prof. colaborator - Istorie
   Istorie

   Trecerea în clasa  a V-a aduce ca primă provocare pentru copii adaptarea la diferite stiluri de predare a fiecărei discipline. Istoria predată ca o poveste, istoria ancorată în realitățile trăite aici și acum nu poate să nu îi atragă pe copii. Doamna profesoară facilitează învățarea naturală echilibrând trecutul cu prezentul, curiozitatea cu studiul, povestea cu realitatea.

   Vă mulțumim!

  • Vasilica Diaconu - profesor colaborator - Biololgie
   Biologie

   Pasiunea pentru disciplina predată aduce în fața copiilor o profesoară solară care îi introduce în miraculoasa lume a biologiei. Elevii sunt întodeauna ,,copiii mei” și întodeauna prezenți în discuțiile care precedă sau urmează după o lecție mult așteptată. Fiecare oră de curs este încă un pas sigur făcut împreună profesor-elevi  în minunată lume a cunoașterii.

   Vă mulțumim că sunteți alături de noi!

 • Cum mă înscriu ?